20.04.2024, 11:51

У міста і села
   Щоб в неділю квітну
   Всім було весело.

Такими словами розпочалось театралізоване дійство «Наспіви на Шуткову неділю» у с. Бортники, який провели зав. бібліотекою - філією Н. Громадюк і художній керівник народного колективу «Родина» О. Зюзяк. Бібілотекар розповіла про значення свята Вербної Неділі: « Неділя за тиждень перед Великоднем називається «Вербною», «Шутковою», «Квітною», а тиждень перед цією неділею «Вербним».
   Квітну неділю відзначаємо на згадку тріумфального в’їзду Ісуса Христа у Єрусалим. За тиждень до Пасхи Ісус Христос прибув до Єрусалиму, де люди його зустріли з великою радістю та встеляли перед Ісусом дорогу пальмовим віттям та одягом.
   Оскільки в нашому краю пальмових чи оливкових дерев немає, тому у нас є прадавній звичай посвячувати гілки верби.
   Освячені вербові гілки зберігались весь рік.
   Нею благословляють худобу,виганяючи перший раз на пасовисько.
   Свячена верба користується великою пошаною серед нашого народу «Гріх ногами топтати свячену вербу».
   Молоді хлопці та дівчата билися свяченою вербою ще й біля церкві, та й дорогою, як ішли додому.    А у нас на Шуткову неділю у Бортниках примовляють так:
   Шутка б’є не я б’ю
   Від нині за тиждень
   Великдень!

Сьогодні хочу звернути особливу увагу, що усі обряди – стосуються давнини. Це особливо цінно, бо зберігаються у пам’яті лише літніх людей, який так небагато».
   Бібліотекар Наталія Громадюк презентувала викладку літератури: «На Шуткову неділю». Свято Шутки у Бортниках це ще одна сторінка народознавчої книги, яка є неоціненним скарбом минулих і сучасних поколінь роду нашого.

Переглядів: 452 | Додав: Тлумацька_ЦБС | Рейтинг: 0.0/0